Cesta bojovníčky

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
cesta bojovníčky

Cesta bojovníčky

„Bojovník sa nevzdáva toho, čo miluje. Nachádza lásku v tom, čo práve robí.“
Dan Millman

Príbeh

Prichádza mladé krásne dievča, športovkyňa. Je študentkou vysokej školy a zároveň robí vrcholový šport. Jej problémom sú bolesti brucha a častá stolica. Má mnoho intolerancií na jedlo. Po jedle jej prichádza zle, máva kŕče, stvrdne jej brucho. Niekedy až osemkrát denne musí použiť toaletu. Nemôže už poriadne spať.

Od začiatku puberty nechcela jesť, veľa jej pozornosti sa vždy točilo okolo jedla. Kvôli štíhlej línii mala potrebu chudnúť, avšak pri chudnutí stratila menštruáciu. Napriek tomu, že každý deň veľa trénuje a má veľký výdaj energie, úzkostlivo si stráži príjem potravy a jej predstava je, že by mala byť štíhlejšia. Už ako malé dieťa mala bolesti bruška, časté angíny a zdurené uzliny. Má strach z uzavretých priestorov.

Jej mama hovorí, že je často vystresovaná, robí si z vecí veľkú hlavu a aj maličkosti ju vyvedú z rovnováhy. Je introvert a veľmi zodpovedná. Ak niečo nevie, je neistá a ak nie je dobre pripravená do školy, radšej tam ani nejde. Je najzodpovednejší človek v rodine. Vždy musí byť dobre pripravená a je veľmi nervózna, keď je pod časovým stresom alebo niekto z rodiny niekde mešká.

Už sedem rokov trénuje každý deň so svojim trénerom a, častokrát sa sama prinúti do tréningu. Je húževnatá. Šport ju napĺňa a keď nemôže trénovať, necíti sa dobre. „Mám cieľ, chcem byť čím ďalej lepšia, ísť si za tým, aby sa darilo vyhrávať súťaže. Chcem v športe niečo dosiahnuť. Som na tréningu aj päť hodín denne. Som veľmi vytrvalá.“

V hlave si vytvára veľa plánov, šablón, ako veci usporiada. Snaží sa ísť, udržiavať poriadok, disciplínu, aby dosiahla svoj cieľ. So športom môže veľa cestovať po svete a užiť si veľa vecí.

Problémom však je, že ešte stále nesplnila svoje ciele. Hoci tvrdo trénuje a všetky povinnosti zvládam aj popri škole, nikdy nesiahla na medailu. Jej tréner na ňu nemá toľko času, koľko by potrebovala a tak trénuje sama. Je to ťažké. Stagnuje na tom istom mieste. Je neistá a váha, či  má zmysel pokračovať.  Vždy si musela veci odtrpieť a v športe veľa vydržať. Ale vždy sa pri súťaži niečo  stalo a zase bola dole. A tak musela opäť vydržať a ísť, ísť, ísť…

Je veľmi náročná k sebe aj k druhým. Mama nikdy nesplnila jej očakávania, najmä čo sa týka jedla, a tak si varí sama.

Potravinová intolerancia, túžba byť štíhla a neschopnosť dosiahnuť úspech v športe napriek tvrdému tréningu. To sú veci, ktoré ju najviac trápia.

Predpis

Prvým homeopatikom ktorý dostala bol liek Vanádium 200 CH. V tomto prípade boli témy zlyhania, perfekcionizmu, robila si veľa plánov, ale vo vnútri mala o sebe veľa pochybností, neistoty, váhania. Mala vysoké ciele, chcela byť dobrá, dokonca perfektná . Vidíme aj veľa problémov s jedením a stráženie si štíhlosti, čo je v tomto lieku silne zahrnuté.

Ale aj keď liek Vanádium zlepšil jej tráviace problémy a asi mesiac sa mala veľmi dobre, bola bez  problémov, žiaľ toto homeopatikum nič neurobilo s jej mentálnym stavom. Z toho dôvodu na kontrolnom vyšetrení, kde už prichádza sama, znova veľa rozprávame o jej situácii. Uvedomuje si, že si na seba naložila strašne veľa vecí, v športe, v škole, doma. Chce všetko stihnúť a to sa nedá, je pod časovým tlakom. Tréner je sľúbil, že sa jej bude viac venovať, ale ona to vidí realisticky, že zrejme nebude mať na to čas, nakoľko má na starosti veľa iných športovcov. Je v nej veľa vnútorných konfliktov.

„Myslím si, že nemám dobrú techniku a tlačím na to, aby to bolo čo najlepšie. Aj tréner vo mne vytvára tlak: byť rýchla, rýchla… V tomto športe naozaj ide o rýchlosť, a potom to pokazím. Ja by som chcela cestovať a užiť si to, ale aj školu robím s vyplazeným jazykom. Chýba mi na ňu čas. Som permanentne pod tlakom a narýchlo všetko plátam. Je toho na mňa strašne veľa.“

Analýza

V tejto chvíli som sa podľa Scholtenovej metódy pomocou periodickej tabuľky prvkov  rozhodla predpísať liek Ferrum Nitricum 200 CH.

Zo skupinovej analýzy tu vidíme témy:

  • prílišná zodpovednosť (perióda železa),
  • príliš veľa povinností doma, v škole, v športe (perióda železa),
  • vytrvalá v športe (8.štádium, Ferrum),
  • cíti sa pod tlakom (8.štádium, Ferrum),
  • je to ťažké(8.štádium, Ferrum),
  • v hlave si vytvára veľa plánov, šablón (8.štádium, Ferrum),
  • musí vydržať a ísť, ísť, ísť (8.štádium, Ferrum),
  • pretrvávajúce napätie (Nitricum),
  • chce cestovať a užívať si (Nitricum),
  • časový stres, všetko robí rýchlo… (Nitricum),
  • strach z uzavretých priestorov (Nitricum).

Hlavná esencia lieku Ferrum Nitricum: Vytrvalosťou a húževnatosťou sa presadzujú v športe, ktorý považujú za svoju povinnosť. Majú veľmi silnú vôľu a nevedia uvoľniť svoje napätie, ktorú vytvára silná disciplína. Dúfajú, že poriadok a rutina udrží všetko pod kontrolou, ale opak je pravdou, pravidlá v nich vyvolávajú ešte väčšie napätie a uponáhľanosť. Nemajú čas na oddych. Povinnosť im bráni povedať dosť, stačilo. Keď zlyhajú, nezaslúžia si tešiť sa zo života a cítia vinu, že urobili chybu. Radosť zo športu vymenili za ďalšiu povinnosť a potom z toho ochorejú.

„Cesta nám prináša šťastie. Nie jej cieľ.“
„Kde si? Tu. A kedy to je? Teraz. Kto si? Táto chvíľa…“

Dan Millman

 

Bonus navyše.

S mojimi klientami sa na ich problém snažím pozrieť aj s nového uhlu pohľadu. Najmä ku koncu prvého vyšetrenia, alebo na kontrole, keď už vypovedali všetko, čo ich trápilo, cítia sa vypočutí a rozvinula sa na medzi nami dôvera. Vtedy často krát prichádza ten správny moment, kedy ja sama sa nechávam inšpirovať intuíciou, a vtedy sa vynorí  obraz a riešenie aj mimo pole homeopatie ako dar od Stvoriteľa. A keďže som milovníkom kníh a prečítala som ich za posledné roky stovky, pri tejto pacientke prichádza myšlienka, že by pre ňu mohlo byť prínosom prečítať si nádhernú knihu od Dana Millmana „Cesta pokojného bojovníka“.

Je to príbeh mladíka, nádejného vrcholového športovca, do ktorého života zasiahnu zvláštne udalosti. Stretáva múdreho duchovného učiteľa, ktorý úplne prevráti jeho doterajší pohľad na svet. Ten mu po vážnom zranení, ktoré je nezlučiteľné so športom, opäť pomôže vrátiť sa a získať nielen olympijskú medailu ale aj silného ducha. Koncept pokojného bojovníka sa zakladá na presvedčení, že všetko je ovládané našou vôľou a mysľou, a že všetci máme neobmedzený potenciál. Nádherná kniha, ktorú vrelo odporúčam aj vám.

Kontrola

Kontrola o niekoľko mesiacov. Na kontrolnom vyšetrení sa pacientka cítila oveľa lepšie. Časté stolice, bolesti a tráviace problémy zmizli. Môže jesť aj potraviny, ktoré boli dovtedy tabu. Vyčistila sa jej aj pleť.

Na emocionálnej úrovni sa cíti oveľa lepšie a zlepšil sa jej vzťah s trénerom aj s mamou. Šport ju teraz oveľa viac baví, hoci mu veľa obetovala. Napĺňa ju radosťou a vidí v rámci neho víziu úspechu. Už to neberie tak vážne. Prečítala si knihu a tá ju nadchla. Keďže jej bolo blízke športové prostredie, ľahko sa s ňou stotožnila. Rady, ktoré tam našla, začala uplatňovať na tréningoch aj súťažiach. Už sa nesnaží hľadieť príliš do budúcnosti a tým veľmi tlačiť na svoj výkon. Keď športuje, sústreďuje svoju myseľ na prítomnosť. Smeje sa tomu, že aj keď to znie jednoducho, nie vždy sa jej to darí. Ale keď je plne ponorená a sústredená len na svoje telo, zistila, že jej výsledky sú oveľa lepšie.

Predpis

pokračovať v lieku Ferrum Nitricum 200 podľa potreby.

Každé dieťa či dospelý je jedinečný svojím prejavom a napriek podobnosti s opisovanými prípadmi môže potrebovať iné homeopatikum.

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.

cesta bojovníčky 2
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial