Emocionálne problémy – liečba homeopatiou

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
emocionálne problémy

Emocionálne problémy - liečba homeopatiou

Veľa našich pacientov prichádza s takzvanými emocionálnymi problémami, čo môže zahrňovať celý rad ťažkosti. Depresiu, úzkosť,  zármutok, zľaknutie, stratu sebadôvery, pocit viny, posttraumatický stres, záchvaty paniky, fóbie, poruchy prijímania potravy, drogové závislosti, problémy s koncentráciou, hypochondriu, obsesie. Tieto poruchy idú, samozrejme, ruka v ruke aj s fyzickými príznakmi tela, ktoré môžu byť veľmi nepríjemné. Ide napríklad o poruchy trávenia, nespavosť, bolesti hlavy až migrény, chronickú únavu, opakované  zápaly.

Stres je slovo, ktoré sa stalo samozrejmou súčasťou nášho života. U bežného človeka takmer neexistuje pracovný deň, keď by sa necítil byť stresovaný, pod tlakom. Ak sa však stres stane chronickým, často úplne podlomí naše zdravie a kvalitu nášho života. Homeopatia je výborná alternatíva pre tých z vás, ktorí vyskúšali antidepresíva, ale tie im bránia byť plne prítomní, cítia sa z nich otupení, alebo ich berú už príliš dlho a hľadajú inú cestu. Vtedy je veľmi dobrým riešením navštíviť klasického homeopata, ktorý vám predpíše váš konštitučný liek a  psychika dostane jemné liečenie bez vedľajších účinkov.

Svet zameraný na výkon

Preťažovanie človeka v tvrdej, na výkon orientovanej spoločnosti, veľké množstvo dojmov, ktoré človeka zaplavujú a voči ktorým je takmer bezbranný, hektickosť,  dennodenný pocit, že je „toho príliš mnoho“, potlačené pocity a navonok hra „všetko zvládam“, to je pre mnohých z nás každodenná realita. Človek sa síce prispôsobil, ale pritom sa sebe samému  odcudzil.

Vedomie vlastnej ceny

To, čo v živote najviac potrebujeme, je vedomie vlastnej hodnoty. Uvedomenie si svojej ceny je kľúčom k svojej duši, k úcte k sebe, k vnútornej sile, ktorá nám umožní vytrvalosť a rozhodnosť v konaní. Lebo rozhodnosťou a vytrvalosťou  dosiahneme úspech. Ak máme úctu k sebe, máme ju aj k iným. Učme sa preto kúsok po kúsku poznávať svoje kvality a prestaňme sa porovnávať s ľuďmi, o ktorých si myslíme, že nás v nejakom ohľade prevyšujú. Miesto toho si buďme vedomí toho, že k všetkým úlohám, ktoré nám život nadelil, sme dostali aj všetky predpoklady, aby sme ich dokázali zvládnuť. Ak sa nám aj zdá, že niečo je nad naše sily, rozmýšľajme o tom  znova, znova a znova, až kým nám nebude jasné, že vlastníme  všetko, čo potrebujeme.

Meditácia

Nemôžem dostatočne zdôrazniť, ako dôležitá je v našom živote meditácia. Neochota meditovať je univerzálnym javom v našej západnej spoločnosti. Istotne aj vy máte svoju verziu, prečo si nemôžete nájsť čas na meditáciu. Mám príliš mnoho práce. Nefunguje to. Neviem upokojiť svoju myseľ. Myslím na príliš mnoho vecí. Nemám čas…

Prezradím vám, čo som si  pred rokmi myslela o meditácii ja. Veľa som o nej čítala a všade bolo zdôrazňované, aká prospešná pre nás môže byť. Takže som si vytvorila, že meditácia je iste úžasná a prospešná, ale nie je pre mňa. Je pre vyvolených, nedokážem meditovať.  Keď som sa však ocitla vo veľmi zložitej životnej situácii, moja myseľ bola veľmi nepokojná a moje emócie mnou zmietali sem a tam, predsa som sa len rozhodla meditáciu vyskúšať. A prišla som na to, že to nie je až také náročné, že to chce iba trochu cviku. Čas pri meditácii ubieha celkom inak, takže ak si vyhradíte pre seba asi 30 až 40 minút denne a ponoríte sa do ticha, po jej skončení ani neuveríte, že prešlo toľko času. Bude sa vám zdať, že ste sa stíšili tak na 5-10 minút. Je to najlepší spôsob, ako začať deň, pustiť sa do práce s pokojnou mysľou a zvládnuť každodenný zhon. Verte mi, že v dobách, keď som pracovala v stresujúcom prostredí, ma tieto chvíle ticha a odovzdania udržiavali v dobrej forme. Cítila som, že je o mňa postarané a môžem byť pokojná. Prestala som sa báť.

Použite vybraných homeopatických liekov pri emocionálnych problémoch.

Preťažený študent a strach pred skúškou

Phosphoric acid. Obrovská nervová vyčerpanosť a apatia. Neschopnosť myslieť alebo sústrediť sa. Zoslabnutí a unavení študenti preťažení z nadmerného učenia alebo zo straty telesných tekutín, napríklad po hnačke, krvácaní, vracaní. Tento obraz môžeme vidieť napríklad u mladých ľudí, ktorý rýchlo vyrástli a trpia na bolesti v kostiach, akútnu depresiu, sú bledí, vyčerpaní, majú tmavé kruhy pod očami, veľmi sa potia.  Sú ľahostajní, popudlivý, nechcú rozprávať, premýšľať, odpovedať, nedokážu sa sústrediť. Neplačú, sú veľmi pokojní, môžu mať depresiu. Bolí ich hlava a často trpia nespavosťou a vypadávaním vlasov.  Príčinou môže byť emocionálny šok, strata domova, preťaženie z učenia.

Gelsemium. Ľudia v stave lieku Gelsemium sú nesmierne unavení, majú pocit, že ich telo je veľmi ťažké. Trasú sa vyčerpaním. Tieto príznaky sa obvykle objavujú spolu s úzkosťou a strachom pred verejným vystúpením alebo skúškou. Veľká tréma, túžia byť osamote. Akútna úzkosť, ktorá ich po mentálnej a fyzickej stránke úplne ochromí. Môžu úplne zabudnúť text (okno pri skúške), trasú sa, zadrhávajú v reči, nie sú schopní jasne uvažovať. Môžu vyzerať alebo si pripadať hlúpo. Neplačú. Typická je aj bolesť hlavy, hlava sa zdá ťažká. Bez smädu.

Záchvaty paniky – je to krátke obdobie silnej úzkosti, pri ktorom máte pocit, že zomriete, alebo sa zbláznite. Sú nepredvídateľné, alebo sa môžu spájať s určitými miestami a situáciami.

 Aconitum. Stav, kedy človek potrebuje liek Aconitum je stav veľkej úzkosti, má vydesený výraz, vytreštené sklovito lesklé oči. Náhly stav zúfalstva a strachu, pocit tiesne. Nedá sa upokojiť, má pocit, že zomrie. Môžu byť prítomné bolesti so zúfalým krikom.

Argentum Nitricum. Najsilnejší príznak je túžba po sladkom. Keď klesne glykémia, môže sa rozvinúť stav paniky, zmätenosť, fóbie, úzkosť. Strach, že omdlie a bude mať záchvat na verejnosti, strach zo straty kontroly. Je to liek aj na trému z vystúpenia s hnačkou, najmä u umelcov. Strach z výšok, voľného priestranstva, strach z lietania, klaustrofóbia, strach prejsť most, strach hovoriť pred ľuďmi. Fóbie s panickými atakmi. Strach zostať o samote, závrate vo výškach.

Depresia. Môže ísť o ľahšiu depresiu ako je pocit skleslosti, únavy, podráždenosti, sklamania, až po vážnejší stav, ktorý sprevádza strata chuti do jedla, stratu libida, poruchy spánku, až myšlienky na samovraždu. Tu môže často pomôcť konštitučná homeopatická liečba, ktorá patrí do rúk skúseného homeopata.

 Sepia. Bez energie. Citlivý na hluk. Depresia. Ľahostajnosť k vlastným deťom, k rodine, k milovaným ľuďom, k práci. Plačlivý, popudlivý, rozhnevaný, smutný. Túžba byť sám. Je to liek častejšie indikovaný pre ženy. Môžu to byť vyčerpané matky, ktoré nemajú dostatočnú oporu, pre ženy vysilené životnými starosťami, ktoré majú niekoľko detí po sebe.  Nechce od nikoho pomoc, chce byť sama, mozog akoby prestával fungovať.  Ale aj veľmi schopné podnikateľky, ktoré veľa pracujú. Zlepšuje sa namáhavou činnosťou, napríklad cvičením, tancom, rýchlym pohybom, jej obeh sa vtedy rozprúdi. Nevoľnosť, zápaly močového mechúra, návaly tepla, menštruačné problémy.

Aurum. Ťažké depresie so samovražedným úmyslom, myslí, že nemá nádej sa uzdraviť. Pokus o samovraždu kvôli finančnej strate, bankrotu, strate majetku. Mániodepresivita. Kruté neznesiteľné bolesti. Nespavosť, má pocit, že zošalie. Nespavosť a depresia po odchode do penzie. Stratil zmysel života, sebapreklínanie, pocity viny, podráždenosť. Ľudia, ktorí veľa investovali do svojej práce, obchodu. Najprv peniaze, potom vzťahy.  Obchod ovládol celý ich život. Zodpovedný, stoický workoholik. Tvrdo drú.  Keď sa objavia problémy, upadnú do depresie.

Natrium Sulp. – depresívny, nervózny, unavený životom. Depresia po úraze hlavy, citlivosť na hluk. Myšlienky, že sú osamelí vo veciach lásky, majú pocit, že nevedia, čo je láska, že im nie je dovolené ju zažiť. Emočne nenaplnení, nedostatok radosti, nie je im dovolené tešiť sa. Hlboký smútok s myšlienkami na samovraždu, alebo pokus o ňu. Cítia sa odcudzení svojej rodine, ale nechcú im spôsobiť bolesť.  Sú citliví na vlhko, dobre im ale robí čerstvý vzduch. Najhoršie sa cítia ráno.

Bulímia – pri tomto stave je zvýšená chuť do jedla, pacienti hltavo jedia veľké množstvá jedla, nehľadia na to, o aké jedlo ide. Po jedení často nasleduje umelo vyvolané vracanie alebo užívanie preháňadiel. Ide o vážny stav.

 Vanadium – môže byť jeden z mnohých liekov, ktorý je účinný pri stavoch bulímie alebo anorexie. Túžia byť veľmi úspešní v tom, čo robia, spoločensky uznaní. Perfekcionisti. Ale stále myslia na to, že zlyhajú a neuspejú. Keď sa im niečo podarí, nálada sa im zlepší, keď zlyhajú, poklesne. Striedajúce stavy- nielen čo sa týka jedla, bulímia sa môže striedať s anorexiou, ale aj striedavé stavy nálad. Pochybujú, nedokážu sa rozhodnúť, strach zo zlyhania môže spôsobiť to, že úplne sabotujú začatú prácu. Meškajú. Prísna výchova, ich cieľom je, aby bol každý spokojný, preto musia byť dobrí, starostliví, slušní, usilovní. Ale sú aj úzkostní s nepokojom nôh, zimomravosťou.

Zincum. Konzumuje jedlo veľmi rýchlo, doslova sa napcháva. Symptómy sa zhoršujú okolo poludnia, slabosť a vysilenosť. Štikútka, nevoľnosť a vracanie horkého hlienu. Pálenie v žalúdku.  Neustále pohyby nohami a chodidlami. Víno zhoršuje stav, ľahko sa opije. Neurologické ochorenia. Sklon ku kŕčom a zášklbom.

 Zamyslenie na záver.

Trpezlivosť

 Podľa čoho poznáš múdreho človeka? Podľa jeho prezieravosti. Múdry premýšľa, ako veci pôsobia a pokúša sa svoje jednanie harmonicky prispôsobiť chodu vecí. To je recept jeho úspechu. Čo to znamená? K múdremu, úspešnému konaniu neoddeliteľne patrí trpezlivosť. Trpezlivosť je polovica, nie, viac než polovica cesty. Bez trpezlivosti sa nič nemôže podariť. Trpezlivosť ti dáva schopnosť „vcítiť sa“ do vecí, do živých bytostí, do ľudí. Trpezlivosť je preto kráľovským schodiskom k úspechu. Cvič sa v trpezlivosti, kedykoľvek môžeš. Raduj sa, ak môžeš čakať. Raduj sa, ak môžeš čakať. Raduj sa, ak môžeš čakať.

Bolo to príliš dlhé, že bola táto veta opakovaná trikrát? Ostatne, bolo by dobré ešte niečo povedať…počkaj ešte chvíľu!

 (S.Doliva, Saí Baba promlouvá k Západu)

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial