Cestujeme s homeopatiou

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
cestujeme s homeopatiou

Cestujeme s homeopatiou

Letné dovolenky a cestovanie so sebou prinášajú okrem zážitkov aj riziká – zvýšenú námahu, fyzické pôsobenie slnka, vody, vetra, časový posun, mikroorganizmy, na ktoré naše telo nie je zvyknuté. Je dobré pripraviť sa aj na túto stránku cestovania. Homeopatické lieky nám môžu pomôcť zachrániť dovolenku, na ktorú sme sa tak dlho tešili.

Pred mnohými rokmi som si zvykla brať na cestu plnú tašku liekov, keby náhodou. Nechýbali v nej lieky na horúčku, na bolesť, na alergiu, proti hnačke, na kašeľ, rôzne mastičky, antibiotiká. A samozrejme som uzatvorila dobré poistenie, veď čo ak by som musela navštíviť lekára? Bola som pripravená. Dnes však už cestujem naľahko, len s homeopatickými liekmi v puzdre, ktoré vyzerá ako školský peračník. Tam mám svoje zázračné malé biele guľôčky, na ktoré sa môžem spoľahnúť. Homeopatické lieky sú účinné, aj keď ochorieme na neznámu chorobu. Dôležité sú len príznaky daného stavu. S týmto peračníkom som precestovala v posledných rokoch veľa krajín a dobre mi poslúžil, ani raz som nenavštívila lekára, pohotovosť, ba ani lekáreň. Dokonca som ho pre seba nemusela ani raz vytiahnuť! Ocitol sa v mojich rukách vtedy, keď potrebovali pomoc ľudia okolo mňa.

Cesta po Indii s homeopatiou

India bola krajina, ktorú som už roky chcela navštíviť a tak, keď som spolu so svojimi priateľmi dostala pozvanie na indickú svadbu nášho priateľa, považovala som to za znamenie, že teraz je ten správny čas. Moju myseľ však najviac zamestnávali práve choroby. Začala som pátrať po prevencii, ale vylúčila som klasické očkovanie pre jeho vedľajšie účinky a nákladnosť. Nemohla som sa dať predsa zaočkovať proti toľkým chorobám, ktoré sa v Indii pomerne bežne vyskytujú: malária, cholera, dyzentéria, týfus, tuberkulóza, hepatitída. Našťastie, stretla som sa s homeopatom, ktorý už desaťročie žije v týchto končinách sveta a potvrdil mi, že užitie homeopatických nozód je vysoko účinné a má s tým bohaté skúsenosti.

Ja aj niektorí moji priatelia, vrátane dvoch detí sme ich užili ako prevenciu pred cestou. Za pár euro a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Cesta po Indii bola naozaj dobrodružná. Občas sme sa ocitli na miestach, kde sa o hygiene vôbec nedalo hovoriť, cestovali sme miestnymi vlakmi a autobusmi, jedli v miestnych reštauráciách. Ani pri najlepšej vôli sa nedalo vyhnúť miestnym baktériám a nad úrovňou hygieny som sa radšej prestala zamýšľať, lebo to od nášho štandardu malo strašne ďaleko. Prvé dni som dosť pochybovala, lebo neochorieť sa rovnalo zázraku. Ale čuduj sa svete, homeopatia nás naozaj ochránila. Jednoducho sme neochoreli.

Ocitnúť sa na indickej svadbe je zážitok na celý život. Hostí na tejto, na indické pomery malej svadbe bolo niekoľko stoviek, svadba trvala niekoľko dní. Jedlo bolo pre mňa asi najväčším prekvapením. Bolo treba pohostiť stovky svadobčanov, preto v Indii na to majú svojský systém. Namiesto tanierov používajú banánové listy, ktoré pretrú vodou, čo sa rovná umytiu. Na tento list vám postupne z veľkých kýblikov ponakladajú niekoľko druhov omáčok, ryžu, placky, banán a hostina sa môže začať. Mäso by ste na tejto svadbe hľadali márne, menu bolo prísne vegetariánske. Samozrejme, je sa po indicky, čiže rukami. Po tejto hostine ochorela z našej skupiny moja priateľka, dostala vysokú horúčku, nevoľnosť, zvracanie, hnačku. Podľa príznakov som jej podala liek Gelsemium. Veľmi rýchlo, do 24 hodín, bola zdravá. Chcem len podotknúť, že bola očkovaná klasickými vakcínami, nie homeopatiou, ako my ostatní.

Mexiko – raj na zemi

Keď môj syn dostal príležitosť ísť na študijný pobyt do Mexika, nevedela som o tejto krajine takmer nič. Našťastie aj ja som mala možnosť ju navštíviť. Mexico City je krásne veľkomesto podobné New Yorku, len s juhoamerickým živým temperamentom. Prvé jedlo, ktoré sme v Mexiku ochutnali, bolo na typickom miestnom trhu. Mexičania boli prekvapení z toho, že nemáme obavy z ochorenia. Avšak po mojej skúsenosti v Indii som vedela, že homeopatia je v tomto ohľade spoľahlivá. Aj môj syn je veľmi dobrou reklamou na homeopatiu, lebo počas celoročného pobytu nemal žiadne zdravotné problémy. Miestni si z neho robili žarty, pretože ochutnával aj jedlá, ktoré by ani oni nikdy nezjedli. Jeho lekárnička, ktorú som mu pred pobytom pripravila, neobsahuje žiadny klasický alopatický liek, iba homeopatiká. Takže lepšiu reklamu sme homeopatii vo svete ani nemohli urobiť.

Aké sú výhody týchto liekov?

  • sú lacné, sto dávok jedného lieku stojí asi 3 €;
  • účinkujú takmer okamžite, takže vám choroba nepokazí dovolenku;
  • vydržia vám na celý život, pretože nepodliehajú expirácii;
  • homeopatické lieky – nozódy, vyrobené z mikroorganizmov vyvolávajúcich infekčné ochorenia môžete použiť aj preventívne, keď cestujete do exotických krajín;
  • vždy si môžete so sebou zobrať aj svoj konštitučný liek, ktorý vám často okamžite môže pomôcť (tento liek vám vyberie skúsený homeopat);
  • budete môcť bez strachu z črevných problémov ochutnávať miestne špeciality;
  • keď vám ochorie dieťa na dovolenke, po podaní správnych homeopatík sa choroba nerozvinie a do pár hodín je zvyčajne dieťa opäť zdravé;
  • homeopatiká sú rovnaké pre maličké deti aj dospelých, takže nebudete potrebovať osobitne lieky pre seba a pre deti.

Cestovná homeopatická lekárnička

Dopravné prostriedky

V každej lekárni dostanete homeopatický liek na nevoľnosť pri cestovaní Cocculine, ktorý je vhodný pre veľmi malé deti aj dospelých. Môžete ho užiť preventívne, asi hodinu pred cestou, alebo počas cesty, keď sa vyskytne nevoľnosť.

Ak máte strach z lietadla, vezmite si Argentum nitricum.

Jet – lag (choroba z časového posunu) – podajte Cocculus indicus raz za 12 hodín (dva dni pred až 3 dni po lete).

Prehriatie a úpal

Belladonna – je najčastejšie podávaným liekom na úpal. Človek je horúci, červený, suchý, má rozšírené zrenice, suché sliznice.  Všetko pulzuje. Je precitlivený na hluk, svetlo, dotyk. Chce ležať v tme. Má horúčku.

Veratrum album – ak pacient veľa vracia, prudko, cíti sa slabý, až kolabuje, má studené telo a je mu zima.

Natrium carbonicum – lieči následky slnečného úpalu – „od úpalu sa necítim dobre“.

Alergia na slnko a popáleniny od slnka

Veľmi účinným liekom pri popálení slnkom a alergii na slnko je Sol africana.

Homeopatickú masť Cicaderma zahojí popálenú pokožku. Túto masť môžete použiť aj na drobné poranenia kože a iné druhy popálením, takže vám dobre poslúži počas celého roka.

Alergiu na slnko často vylieči liek Apis, ak je koža horúca, opuchnutá a zlepšuje sa chladom.

Muriatic acid je liek na solárnu alergiu, keď koža svrbí, je červená s drobnými vyrážkami a nerobí jej dobre chlad alebo chladná voda. Koža je veľmi bolestivá.

Rhus toxicodendron – na koži sú pľuzgiere s čírim obsahom, pália, svrbia, nepravidelné červené škvrny na koži, človek je nepokojný, pálenie a svrbenie sa zlepšuje horúcou vodou.

Urtica urens – má svrbenie akoby pichali drobné ihličky.

Na akúkoľvek alergiu vám dobre poslúži homeopatický liek Histamine.

Uhryznutia a poštípania

Aj tu vám dobre poslúži Apis. Je to liek vyrobený zo včely, ale podávame ho nielen pri poštípaní včelou, ale aj osou, sršňom, medúzou. Postihnuté miesto je opuchnuté, začervenané, je tu pálivá bolesť a svrbenie. Stav sa zlepšuje studeným obkladom.

Ledum je výborný liek na akékoľvek bodné poranenia. Na rozdiel od Apis človek cíti chlad v postihnutej oblasti, ale napriek tomu túži po ľadových obkladoch. Miesto môže svrbieť. Liek môžeme použiť pri poštípaní komármi, hadmi, škorpiónmi.

Úrazy a poranenia

Dva základné lieky, ktoré by nemali chýbať vo vašej lekárničke sú Arnica a Calendula. Použijete ich pri pádoch, zlomeninách, vyvrtnutiach, rezných a sečných ranách, odreninách. Zmiernia šok, krvácanie a bolestivosť. Nastúpi rýchle hojenie.

Nevoľnosť, hnačka, zvracanie

Zabalila by som si 3 základné lieky. Arsenicum album – je to najlepší liek pre otravy jedlom pri cestovaní – človek je veľmi nepokojný, je mu zima, vracia, má hnačku. Nux vomica nám pomôže po prejedení sa, po ťažkom mastnom jedle a veľkom množstve alkoholu. Veratrum album – vodnatá hnačka, kolaps, odpadávanie, veľká bolesť.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial