Cesty neskorého leta

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
cesty neskorého leta - homeopatia a Bachove kvapky

Cesty neskorého leta

Mnohí z nás v tomto magickom roku 2020 cítia, že prichádza zmena. Akoby už staré štruktúry neboli na svojom mieste a bolo potrebné vytvoriť nové, lepšie prispôsobené kolobehu života. Cítime potrebu zmeniť svoje postoje ohľadom zdravia, fungovania rodiny, spotreby materiálnych vecí, stravovania, cvičenia, oddychu, tráveniu voľného času.

K letu neodmysliteľne patrí dovolenka. Buď ju strávime s ľuďmi, ktorých máme radi, alebo nám vzácne chvíle samoty uprostred prírody poskytnú útočisko pred bežnou každodennou rutinou veľkomiest  a kancelárií.  Aj keď sme si ešte pred niekoľkými mesiacmi mysleli, že dnes je svet neobmedzených možností a môžeme sa vybrať, kam nás srdce či cestovateľské sny povedú, celkom nečakane ich musíme korigovať, prehodnotiť alebo dokonca celkom zmeniť. Dostupnosť cestovania sa veľmi zúžila a tak sa mnohí z nás rozhodli stráviť toto leto na Slovensku či v najbližšie dostupných prímorských letoviskách.  A ak vás  počas  dovolenkového času prekvapí choroba, nerobte si starosti! Budete mať so sebou  základné homeopatické lieky, ktoré pri správnom použití veľmi rýchlo a účinne vyriešia vaše problémy.

Cestovať s homeopatiou je lacné, efektívne a úsporné

Väčšina ľudí si do svojho dovolenkového kufra pribalí aj tašku s liekmi, pre každý prípad. Bývajú v nej lieky na horúčku, bolesť, alergiu, proti hnačke, na kašeľ, rôzne mastičky, prípadne antibiotiká. Čo keby ste tento rok urobili výnimku a spoľahli sa na zázračné malé biele guľôčky, ktoré vás budú všade sprevádzať? So svojími homeopatickými liekmi som v posledných rokoch precestovala Slovensko a viaceré krajiny „tretieho sveta“ a dobre mi poslúžili. Ani raz som nenavštívila lekára či pohotovosť. Použila som ich, keď potrebovali pomoc moji najbližší alebo ja.

Mexico – krajina snov i kontrastov

Predpokladám, že o Mexiku ste počuli veľa negatívnych informácií: veľa ľudí, chudo-ba, drogové kartely, vysoká kriminalita, zlá hygiena, zúfalí ľudia, ktorí sa stoj čo stoj chcú dostať na druhú stranu hranice s USA, lebo život v domovskej krajine je úbohý. Väčšinou takto informujú médiá o tejto nádhernej krajine. Je to pravda či lož? Ani jedno, ani druhé. Keď som sa pred 20 rokmi začala intenzívne zaoberať spiritualitou, prinieslo mi to možnosť vytvoriť si vlastný svet podľa svojich myšlienok, očakávaní, ale aj strachov a obáv. Mexiko je krajina, kde sme si túto svoju „vlastnú tvorbu“ mohli ako rodina zažiť na vlastnej koži.

Môj syn, ten, ktorý pred 25 rokmi zažil spolu so mnou zázrak úplného vyliečenia homeopatiou a priviedol ma k nej, sa do Mexika vybral po prvýkrát pred ôsmimi rokmi na ročný študijný pobyt. Mal sa tam úžasne. Žil v rodine lekárky, ktorá rada používa homeopatiu, a naučil sa veľmi dobre po španielsky. To mu zmenilo život a jeho ďalšie smerovanie. Spolu s ním sme celá rodina dostali lekciu opustenia predsudkov, obnovenia dôvery, zdieľania, nefalšovanej otvorenosti a autenticity, veselosti a rodinnej súdržnosti.

Syn v Mexiku našiel svoju druhú rodinu, do ktorej sa opäť nedávno, už po tretíkrát vrátil. Teraz až na dva roky, aby si dokončil štúdium na univerzite, kde by chcel študovať každý, kto by ju uvidel a spoznal. U nás je tento typ univerzity zatiaľ hudbou budúcnosti. Chcem vás však povzbudiť, že na takejto univerzite môžu študovať aj vaše deti či vnúčatá, lebo „tvorba reality“ je dokonalá v tom, že je možné získať 100 % štipendium od mexickej vlády spolu s vreckovým na život. Štúdium je dostupné na stránkach podporovaných aj Slovenskou republikou. Len škoda, že aj takéto informácie nedávajú v hlavných správach, aby v nich bolo trochu pravdivej rovnováhy.

A či tam používa homeopatické lieky? Používa a to veľmi efektívne. Za tie roky nebol ani raz u lekára a verte mi, že nemať v Mexiku pokazený žalúdok, je heroický výkon. V tejto krajine vládne kult jedla. Je ľahké stratiť súdnosť a prejesť sa. Takže jeden z jeho najviac používaných homeopatických liekov je Nux vomica, ktorú vám odporúčam mať vo svojej lekárničke, keď to aj vy s letnými pochúťkami v podobe jedla a pitia preženiete.

Bojíte sa cestovať kvôli koronavírusu?

 Už vyše 200 rokov má homeopatia veľké úspechy pri liečbe epidémií. Pritom v minulosti boli oveľa závažnejšie, ako je  aktuálna viróza vyvolaná koronavírusom. Boli to epidémie týfusu, cholery, šarlachu, španielskej chrípky. Práve vďaka týmto obrovským úspechom sa homeopatia rýchlo rozšírila po svete a získala si medzi ľuďmi veľkú obľubu.

Ako preventívny liek odporúčame jednozložkový liek Arzenicum album 30 ch, 1 x týždenne 3 globulky. Ak ste sa stretli s niekým, kto mal akútne tento vírus, môžete si dávať tento liek aj denne 1 dávku.

Ľahký priebeh tejto chrípky môžete vyliečiť týmito liekmi:

  • Eupatorium perfoliatum– bolesti svalov, kĺbov, kostí, celého tela,
  • Bryonia– bolesti kĺbov, smäd, zhoršenie pohybom, človek chce ležať nehybne v posteli,
  • Gelsemium– veľká únava, ťažké viečka,
  • Arsenicum album– vracanie, hnačka, strach, chlad.

Prípady ťažkého priebehu zodpovedajú najčastejšie lieku Antimonium arsenicosum 30 CH. Je to kombinácia zápalu pľúc s vyplavením sekrétov do dýchacích ciest, následkom čoho vznikne dušnosť. Môže byť prítomná aj hnačka. Tento liek je dobré mať pri sebe, lebo priebeh môže byť akútny.

Ak by ste cestovali do ďalekých či exotických krajín, môžete zvážiť homeopatické očkovanie, ktoré je jednoduché, lacné a účinné.

Letné  poštípania, obávané kliešte, triesky, tŕne

 Tu vám dobre poslúži liek Apis, ktorý je to liek vyrobený zo včely, ale podávame ho nielen pri poštípaní včelou, ale aj osou, sršňom, medúzou. Prítomná je bolesť, opuch, začervenanie, výrazná pálivá bolesť a svrbenie. Stav sa zmierni studeným obkladom.

Ledum – výborný liek na bodné poranenia aj na poštípania kliešťom. Pri kliešťoch je liekom prvej voľby, aj keď sa ešte nevytvoril červený fľak. Na rozdiel od Apis človek cíti chlad v postihnutej oblasti, ale napriek tomu túži po ľadových obkladoch. Svrbenie. Liek môžeme použiť pri rôznych situáciách, pri ktorých nastane bodné poranenie, napríklad pri poštípaní komármi, hadmi, škorpiónmi a uhryznutí zvieratami alebo pri stúpení na klinec.

Prevenciou proti kliešťom je veľmi dobre zostavený homeopatický komplexný prípravok Okoubaka, ktorý vyrábajú v Nitre. Pri potulkách slovenskou prírodou vám určite výborne poslúži.

Ak si na cestách zadriete triesku pod kožu, alebo vás popichá na Jadrane ježko a neviete sa zbaviť úlomkov podkoží, použite liek Silicea. Pichliače, tŕne či triesky sa budú dať odstrániť oveľa ľahšie.

Do svojej lekárničky si pribaľte ešte homeopatickú masť Cicaderma, ktorá poštípanú, ale aj popálenú pokožku od slnka zahojí. Túto masť môžete použiť aj na drobné poranenia kože a klasické popáleniny, takže vám dobre poslúži v priebehu celého roka.

Nevoľnosť v dopravných prostriedkoch – v aute, lietadle, na lodi

 Našťastie v každej lekárni dostanete výborný homeopatický, neotupujúci liek na nevoľnosť pri cestovaní – Cocculine. Liek je vhodný aj pre malé deti. Môžete ho užiť preventívne, asi hodinu pred cestou alebo počas cesty, keď sa vyskytne nevoľnosť. Výborne vám poslúžia aj Rescue Remedy Bachove kvapky. Dajte pod jazyk 1 až 2 kvapky, aj opakovane. Prípravky môžete striedať.

Pri strachu z výšky  a  klaustrofóbii podajte Argentum nitricum  a Bachove kvapky.

Pri jet lag, teda chorobe z časového posunu,  podajte Cocculus indicus  2-krát denne, dva dni pred a 3 dni po lete.

Prehriatie a úpal

 Belladonna je najčastejšie podávaný liek na úpal. Človek je horúci, červený, suchý, rozšírené sú zrenice, suché sliznice. Všetko pulzuje. Má precitlivenosť na hluk, svetlo, dotyk, je podráždený. Chce ležať v tme. Má horúčku.

Veratrum Album sa užíva, keď človek veľa vracia. Vracanie je prudké. Cíti sa slabý, až kolabuje. Má chladné telo a je mu zima.

Natrium carbonicum lieči akékoľvek následky slnečného úpalu. Je to liek na stav „od úpalu sa necítim dobre“.

Alergia na slnko a popáleniny od slnka.

 Alergiu na slnko často vylieči liek Solafricana.

Apis sa užíva, keď je koža horúca, opuchnutá a zlepšuje sa chladom.

Muriatic acid je liek na solárnu alergiu, kedy koža svrbí, je červená s drobnými vyrážkami a nerobí jej dobre chlad alebo chladná voda. Veľká bolestivosť.

Rhus toxicodendron je vhodné homeopatikum, keď sú na koži  nepravidelné červené škvrny alebo pľuzgiere s čírym obsahom, ktoré pália a svrbia, človek je nepokojný a stav sa zlepšuje teplou vodou.

Urtica urens sa užíva pri svrbení a pocite, ako keby pichali drobné ihličky.

Na akúkoľvek alergiu vám dobre poslúži homeopatický  liek Histamine.

Úrazy a poranenia

 Dva základné lieky, ktoré by nemali chýbať vo vašej lekárničke, sú liek Arnica a Calendula. Použijete ich pri pádoch, zlomeninách, vyvrtnutiach, rezných a sečných ranách, odreninách. Zmiernia šok, krvácanie a bolestivosť a pri poraneniach kože nastúpi rýchle hojenie.

Posledné dni prázdnin, keď nás škola volá

Mnohí z vás máte doma budúcich prváčikov, staršie deti, ktoré pokračujú na novej škole, alebo deti, ktoré trpia trémou a nízkym sebavedomím. Posledné prázdninové dni môžu byť stresujúce a plné obáv, ako sa im v škole bude dariť. Aj tu máme pre vás riešenie.

Bachove kvetové esencie harmonizujú stav mysle a dokážu rozptýliť konkrétne nepríjemné emócie a nálady. Odstránením blokov a negatívnych pocitov napomáhajú uzdraveniu. Obzvlášť obľúbené sú u detí, školákov a študentov, pretože jemne zharmonizujú ich správanie a prevedú ich ťažkým obdobím nástupu do školy, škôlky, na internát, pri testoch a skúškach. Dokážu pomôcť aj s neistotou, zajakávaním, pomočovaním a poruchami správania.

Študentom odporúčam nasledovné esencie:
Larch  – Smrekovec opadavý

Študent, ktorý potrebuje Larch má málo sebadôvery, sebaistoty, cíti sa menejcenný. Je presvedčený o vlastnej neschopnosti. Často používa slová: nezvládnem, nemôžem, nemám šancu… Ani sa o nič nepokúša, lebo si je istý, že to nezvládne. Odopiera si šancu naučiť sa nové veci, vzdá sa vopred. Očakáva zlyhanie, preto sa to aj stane. Točí sa v začarovanom kruhu neúspechu. Obdivuje ostatných, ale sám si netrúfa. Radšej ochorie, aby nemusel nejakú vec vybaviť, ísť do školy, na skúšku, pokračovať v štúdiu. Táto esencia je vhodná na zlyhanie v škole, pre skromné váhajúce a utiahnuté deti, ktoré sa utiekajú k chorobnosti.

Honeysuckle – Zimolez kozí

Študent, ktorý potrebuje Honeysuckle, zostal stáť v minulosti. Nie je tu a teraz, spomína na minulosť. Ignoruje, že jedným z najdôležitejších životných princípov je zmena, že všetko je v pohybe. Je to vhodný liek po presťahovaní, keď stále spomína na starý domov a hovorí: „Predtým som mal…, keď som bol…“ Je tu túžba po domove u odlúčených študentov, ďaleko od rodiny, deti na internátoch, po nástupe do novej škôlky a školy. Cítia veľkú nostalgiu, smútok za domovom a minulosťou.

Rescue Remedy Bachove kvapky – záchranné kvapky

Tieto Bachove kvapky majú všestranné použitie. Sú neoceniteľné pri udalostiach ako panika, strach, zľaknutie, nevoľnosť, skúška, tréma, stres v škole, strach z novej škôlky alebo školy, veľa povinností, očakávania rodičov, nepokoj v rodine. To všetko prináša každodenný život s našimi deťmi.

Deti sa niekedy cítia preťažené a ich reakcie na tieto situácie sú rozdielne. Niektoré deti sú vystrašené, nekomunikujú, uzatvárajú sa do seba, iné sú agresívne, žiarlia alebo sa snažia upútať na seba pozornosť. Keď vaše dieťa trpí podobnými problémami alebo musí prekonávať určité stresové situácie, pomôžu mu aj Rescue Remedy Bachove kvapky lepšie danú situáciu zvládnuť.

Prajem vám krásne neskoré leto, cestujte v zdraví a tešte sa opäť do školy!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial