Cestujeme s homeopatiou

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
Cestujeme s homeopatiou - homeopatické lieky

Cestujeme s homeopatiou

Dnes je svet neobmedzených možností. Najme leto je obdobie roka, keď si najčastejšie plníme svoje cestovateľské sny. Našťastie už  nemusíme o nádherných krajinách kdesi ďaleko len snívať, ale môžeme sa tam skutočne vybrať.  A ak nás aj počas  dovolenkovej eufórie prekvapí choroba, BUĎME PRIPRAVENÍ!!! Nezabudnime si pribaliť základné homeopatické lieky, ktoré pri správnom použití veľmi rýchlo a účinne vyriešia naše problémy.

Moje cestovateľské skúsenosti.

Kedysi dávno, pred rokmi, som aj ja do svojho dovolenkového kufra pribalila vždy  plnú tašku liekov, keby náhodou. Nechýbali v nej lieky na horúčku, na bolesť, na alergiu, proti hnačke, na kašeľ, rôzne mastičky, prípadne antibiotiká. A, samozrejme, uzatvorila som dobré poistenie, veď čo ak by som musela navštíviť lekára?  Bola som plne pripravená.

Dnes je už všetko inak – vyberiem sa aj  do ďalekých krajín naľahko, s osvedčenými homeopatickými liekmi, prehľadne uloženými v púzdre, ktoré sa podobá na školský peračník. Tam mám svoje zázračné malé biele guľôčky, ktoré ma všade sprevádzajú a na ktoré sa môžem  spoľahnúť. Homeopatické lieky a ich použitie je totiž na celom svete rovnaké, nepotrebujete žiadne zvláštne miestne prostriedky, ba ani keď ochoriete na chorobu u nás neznámu.  Precestovala som s týmto peračníkom v posledných  rokoch viaceré krajiny a dobre mi poslúžil, ani raz som nenavštívila lekára, pohotovosť, ba ani lekáreň. Dokonca som ho pre seba nemusela ani raz vytiahnuť!! Ocitol sa v mojich rukách vtedy, keď potrebovali pomoc moji najbližší, a to nebolo často.

V čom je teda tajomstvo  týchto liekov?

 • Sú lacné, sto dávok jedného lieku stojí asi tri eurá.
 • Účinkujú takmer okamžite, takže vám choroba nepokazí dovolenku.
 • Vydržia vám celé roky, pretože nepodliehajú expirácii.
 • Homeopatické lieky – nosódy – môžete za pár eur použiť aj preventívne, namiesto klasického nákladného očkovania, keď cestujete do exotických krajín.
 • Ak ste dlhodobo dobre homeopaticky liečení, vaše chronické problémy ustúpili po konštitučnej liečbe, pravdepodobnosť, že ochoriete v zahraničí je minimálna.
 • Vždy si môžete so sebou zobrať aj svoj konštitučný liek, ktorý vám často okamžite môže pomôcť (tento liek vám vyberie skúsený homeopat).
 • Budete môcť bez strachu z črevných problémov ochutnávať miestne špeciality.
 • Keď vám ochorie dieťa na dovolenke, po podaní správnych homeopatík sa väčšinou choroba nerozvinie a do pár hodín je zvyčajne dieťa opäť zdravé.
 • Homeopatiká sú rovnaké pre maličké deti aj dospelých, takže nebudete potrebovať osobitne lieky pre seba a pre deti.
 • Moja rada: vytvorte si vlastnú homeolekárničku – dobre vám poslúži dlhé roky.

Cesta po Indii s homeopatiou

India bola krajina, ktorú som už roky chcela navštíviť a tak, keď som spolu so svojimi priateľmi dostala pozvanie na indickú svadbu nášho priateľa, považovala som to za znamenie, že teraz je ten správny čas . Priznám sa, že som dlhšie zvažovala, či tam napokon ísť, ale moja túžba prevážila nad strachom a ja som si kúpila letenku. Niečo som o Indii vedela, niečo som si prečítala, ale keďže som homeopatka a denne sa stretávam s chorými, moju myseľ najviac zamestnávali práve choroby. Čo ak sa v Indii nakazím nejakou nebezpečnou chorobou, ktorých je tam neúrekom?

Začala som pátrať po prevencii, ale vylúčila som klasické očkovanie pre jeho vedľajšie účinky a nákladnosť. Nemohla som sa dať predsa zaočkovať proti toľkým chorobám, ktorých názvy vyvolávali hrôzu a ktoré sa v Indii pomerne bežne vyskytujú. Malária, cholera, dyzentéria, týfus, tuberkulóza, hepatitída. Našťastie som mala možnosť sa nakrátko stretnúť s homeopatom, ktorý už desaťročie žije v týchto končinách sveta a potvrdil mi, že homeopatické „očkovanie“, teda užitie homeopatických nosód je vysoko účinné a má s tým bohaté skúsenosti . Takže som ich ja a niektorí moji priatelia, vrátane dvoch detí užili ako prevenciu pred cestou. Za pár eur a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

Cesta po Indii bola naozaj dobrodružná, najmä pre mňa, Európanku, ktorá je dosť náročná na hygienu a pohodlie. Občas sme sa ocitli  na miestach, kde sa o hygiene vôbec nedalo hovoriť, často v absolútne preľudnených oblastiach; cestovali sme miestnymi vlakmi a autobusmi, jedli v miestnych reštauráciách. Jednoducho, ani pri najlepšej vôli sa nedalo vyhnúť miestnym baktériám a nad úrovňou hygieny som sa radšej prestala zamýšľať, lebo to od nášho štandardu malo veľmi ďaleko.

Prvé dni som sama pochybovala, lebo neochorieť sa rovnalo zázraku, ale čuduj sa svete, homeopatia nás naozaj ochránila. Prosto sme neochoreli. Žiadne hnačky, žiadne horúčky. V miestnom ašrame, v ktorom sme strávili asi týždeň, som ale dostala od ľudí z rôznych kútov sveta informácie, že v Indii takmer každý ochorie, že sa tomu jednoducho nedá vyhnúť, často ochorejú aj vážne a na dlhšie obdobie a musia navštíviť miestnych lekárov. Moja skúsenosť však bola absolútne odlišná. Všetci, ktorí sme užili homeopatické nosódy, sme zostali úplne zdraví.

Indická svadba

Ocitnúť sa na indickej svadbe je zážitok na celý život. Takmer v ničom to nepripomína náš svadobný obrad. Hostí na  tejto na indické pomery malej svadbe bolo niekoľko stoviek, svadba trvala viac dní, svadobné ceremónie celé hodiny.

Samotné jedlo bolo pre mňa asi najväčším prekvapením. Darmo by ste čakali stoly prehýbajúce sa pod ťarchou jedla, bolo treba obslúžiť a pohostiť stovky svadobčanov, takže v Indii na to majú svojský systém. Namiesto tanierov používajú banánové listy, ktoré pretrú vodou, čo sa rovná umytiu. Na tento list vám postupne z veľkých vedierok ponakladajú niekoľko druhov omáčok, ryžu, placky, banán a hostina môže začať. Mäso by ste na tejto svadbe hľadali márne, menu bolo prísne vegetariánske.
Samozrejme, je sa po indicky, čiže rukami. Ale keďže som sa bezradne pozerala na svoj banánový list a skúmala, čo by som z neho mohla zjesť, moji hostitelia si to vysvetlili, že mi asi chýba príbor a rýchlo mi ho priniesli. Napokon som zo svadobnej hostiny ochutnala ryžu, banán a placku, lebo som bola nasýtená toľkými vôňami, zvukmi, hudbou, že na jedlo mi už nezostalo veľa miesta.

„Každá túžba obsahuje potenciál naplnenia.

Po tejto hostine ochorela z našej skupiny moja priateľka, dostala vysokú horúčku, nevoľnosť, zvracanie, hnačku. Podľa príznakov som jej podala liek Gelsemium, naordinovala pokoj a diétu a veľmi rýchlo, do 24 hodín bola zdravá. Chcem len podotknúť, že bola očkovaná klasickými vakcínami, nie homeopatiou, ako my ostatní.

Mexiko – raj na zemi

Keď  môj syn dostal príležitosť od jednej celosvetovej organizácie odísť na študijný pobyt do Mexika, nevedela som o tejto krajine takmer nič. Našťastie som mala možnosť ju aj ja spoznať a navštíviť, a bol to určite unikátny cestovateľský zážitok. Je to nádherná, veľmi rozvinutá krajina plná srdečných, dobre naladených, usmiatych ľudí. Celkom som zmenila názor, aký život tam ľudia vlastne žijú. Mexico City je krásne veľkomesto podobné ako New York, len s juhoamerickým živým temperamentom.

Prvé jedlo, ktoré sme v Mexiku ochutnali, bolo na typickom miestnom trhu vo veľmi jednoduchých podmienkach pripravené priamo pred nami. Samotní Mexičania boli prekvapení z toho, že nemáme obavy z ochorenia. Avšak po mojej skúsenosti v Indii, som vedela, že homeopatia je v tomto ohľade spoľahlivá, takže strach sa nedostavil. A aj môj syn je veľmi dobrou reklamou na homeopatiu, lebo počas celoročného pobytu nemá žiadne zdravotné problémy a aj miestni si z neho robia žarty, že ochutnáva jedlá, ktoré by ani oni nikdy nezjedli. Jeho lekárnička, ktorú som mu pred pobytom pripravila, neobsahuje žiadny klasický alopatický liek, iba homeopatiká. Takže lepšiu reklamu sme homeopatii vo svete ani nemohli urobiť. Dokonca som jeho „host mame“ priniesla do daru homeopatickú lekárničku, z ktorej bola nadšená.

Aké homeopatické lieky budete na svojich cestách potrebovať vy?

Nevoľnosť v dopravných prostriedkoch – v aute, lietadle, na lodi. Kinetózy a choroby z lietania.

Našťastie v každej lekárni dostanete výborný homeopatický, neotupujúci liek na nevoľnosť pri cestovaní., stačí požiadať o liek Cocculine, ktorý je vhodný pre veľmi malé deti aj dospelých. Môžete ho užiť preventívne, asi hodinu pred cestou, alebo počas cesty, keď sa vyskytne nevoľnosť. Výborne vám poslúžia aj Rescue Remedy Bachove kvapky – podajte pod jazyk 1-2 kvapky, aj opakovane. Prípravky môžete striedať.

Strach z výšky  a  klaustrofóbia – podajte Argentum nitricum  a Bachove kvapky.

Jet – lag (choroba z časového posunu) –  podajte Cocculus indicus  raz za 12 hodín (dva dni pred až tri dni po lete).

Prehriatie a úpal.

Belladonna – je to najčastejšie podávaný liek na úpal, určite si ho vezmite so sebou. Pacient je horúci, červený, suchý, rozšírené sú zrenice, suché sliznice. Všetko pulzuje. Precitlivenosť na na huk, svetlo, dotyk, podráždenosť. Pacient chce ležať v tme. Horúčka.

Veratrum Album – pacient veľa zvracia, zvracanie je prudké. Cíti sa slabý, až kolabuje. Má chladné telo a je mu zima.

Natrium carbonicum – lieči akékoľvek následky slnečného úpalu. Je to liek na stav „z úpalu sa necítim dobre“.

Alergia na slnko a popáleniny od slnka.

Je to veľmi často vyskytujúci sa jav. Pribaľte si do svojej lekárničky homeopatickú masť Cicaderma, ktorá popálenú pokožku zahojí. Túto masť môžete použiť aj na drobné poranenia kože a iné druhy popálením, takže vám dobre poslúži v priebehu celého roka.

Alergiu na slnko často vylieči liek Apis – kedy je koža horúca, opuchnutá a zlepšuje sa chladom.

Muriatic acid – je liek na solárnu alergiu, keď koža svrbí, je červená s drobnými vyrážkami a nerobí jej dobre chlad alebo chladná voda. Veľká bolestivosť.

Rhus toxicodendron –  na koži sú pľuzgiere s čírim obsahom, pália, svrbia, nepravidelné červené škvrny na koži, nekľud, zlepšenie teplou vodou.

Urtica urens – pocit akoby pichali drobné ihličky a svrbenie.

Na akúkoľvek alergiu vám dobre poslúži homeopatický  liek Histamine.

 Uhryznutia a poštípania.

Aj tu vám dobre poslúži liek Apis – je to liek vyrobený zo včely, ale podávame ho nielen pri poštípaní včelou, ale aj osou, sršňom, medúzou. Je tu bolesť, opuch, začervenanie, výrazná pálivá bolesť a svrbenie. Pacientovi sa žiada chladný obklad.

Ledum – výborný liek na bodné poranenia. Pacient cíti na rozdiel od Apisu chlad v postihnutej oblasti, ale napriek tomu túži po ľadových obkladoch. Svrbenie. Liek môžeme použiť pri poštípaní komármi, hadmi, škorpiónmi alebo napr. pri stúpením na klinec – hlavnou indikáciou je ale chlad postihnutého miesta.

Úrazy a poranenia

Dva základné lieky, ktoré by nemali chýbať vo vašej lekárničke sú liek Arnica a Calendula. Použijete ich pri pádoch, zlomeninách, vyvrtnutiach, rezných a sečných ranách, odreninách. Zmiernia šok, krvácanie a bolestivosť a pri poraneniach kože  nastúpi rýchle hojenie.

Nevoľnosť, hnačka, vracanie

Zabalila by som si 3 základné lieky.  Liek Arzenicum Album – hnačka a vracanie z pokazeného jedla, po ovocí, po zmrzline – pacient je veľmi nepokojný a je mu zima. Liek Nux Vomica – nám pomôže po prejedení, po mastnom jedle a veľkom množstve alkoholu.

Veratrum album – vodnatá hnačka, kolaps, odpadávanie, veľká bledosť.

Obsah jednoduchej homeopatickej cestovnej lekárničky – zhrnutie.

 • Cocculine- liek na nevoľnosť
 • Rescue Remedy Bachove kvapky – šok, strach, úpal, úraz, plač detí – všestranné použitie
 • Apis – prudká alergia a poštípanie
 • Ledum – poštípanie a bodné rany s chladom
 • Histamine – akákoľvek alergická reakcia
 • Arnica – liek prvej voľby pri úraze
 • Calendula – rezné rany, poranenia kože
 • Masť – Cicaderma a Calendulova masť – popáleniny, odreniny, rezné rany
 • Aconitum – prudké prechladnutie a horúčka napr. z klimatizácie
 • Arzenicum album – nevolnosť, hnačka a vracanie z pokazeného jedla
 • Nux Vomica – bolesť žalúdka, hnačka, vracanie, veľa alkoholu (opica)
 • Veratrum album – kolaps, odpadnutie, potenie, mŕtvolná bledosť
 • Belladona – vysoká horúčka, úpal
Ochorenia na celý život – dokážeme ich liečiť  homeopatiou?

Aké sú najčastejšie chronické ochorenia, ktoré sú v klasickej medicíne nevyliečiteľné alebo ťažko liečiteľné a pacienti sú odkázaní na celoživotné užívanie liekov, ale v homeopatii ich dokážeme vyliečiť: O tom si povieme niekedy nabudúce, ukážeme vám, že to ide!

Šťastnú cestu!!!!!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial