Srdcové záležitosti

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
srdcové záležitosti ochorenia srdca

Srdcové záležitosti

Ochorenia srdca a homeopatické lieky

Koľko srdiečok nachádzame na plotoch, múroch či vyrytých do stromov? Koľko osudov ostáva zhmotnených do týchto pečatí? Život bez bijúceho srdca neexistuje. Hnacím motorom pre srdce je radosť, šťastie, láska a viera. Ničí ho hnev, nechuť existovať, bolesť…
Dávajme lásku a láska sa nám vráti. Šírme cestu lásky všade vôkol seba.

 Poruchy rytmu

Srdce si riadi svoju činnosť určitým rytmom. Vyrovnáva výkyvy v živote tak, že ak naň viac naložíme a zvýšime svoju aktivitu, tak ono zvýši svoju frekvenciu. Ak sme v pokoji, prechádza do úsporného režimu. Na nedostatok odpočinku upozorní arytmiou. Príčinou môže byť aj časté pitie veľkého množstva kávy, silné fajčenie kombinované s nedodržiavaním stravovacích návykov – striedanie hladu s prejedaním sa. Psychickou príčinou môže byť veľký pracovný nápor, tempo, ktoré vedie k častým chybám a sklamaniam. Výkyv medzi tým, čo chceme, a tým, ako sa nám darí, vedie okrem iných problémov aj k nepravidelnej činnosti srdca.

Argentum nitricum je vhodný pre ľudí, ktorí trpia búrlivými palpitáciami, majú pocit, že im srdce „vyskočí von z hrude“. Ich stav sa zhoršuje v noci, najmä v posteli a ležaním na pravej strane. Stav sa zhoršuje aj premýšľaním o svojej chorobe (hypochondria), rozrušením, jedlom, sladkosťami. Zlepšenie nastáva najmä rýchlou chôdzou a tlakom na hrudnú kosť.

Arsenicum album používame pri arytmiách z úzkosti, teploty alebo námahy, ako aj pri vážnych ochoreniach, ako je zlyhanie srdca. Palpitácie sa objavujú pri najmenšom strese. Zhoršenie nastáva v noci, najmä medzi druhou a treťou hodinou ráno, po námahe, v ľahu. Človek je veľmi nepokojný a potrebuje sa hýbať. Arsenicum album je hlavným liekom na fibriláciu predsiení.

Digitalis je vhodný na predsieňové arytmie a fibrilácie prejavujúce sa spomaleným pulzom, ktorý je slabý a prerušovaný. Zhoršenie prichádza so zármutkom a emóciami, pohybom, pohlavným stykom, otáčaním sa v posteli. Klient má pocit, že srdce prestane biť, keď urobí aj najmenší pohyb. Prítomná môže byť slabosť, mdloby, studený pot – akoby zomieral. Zlepšenie prichádza s čerstvým vzduchom a prázdnym žalúdkom.

Kalmia latifolia je liek vhodný pri nepravidelnej činnosti srdca, pri vynechaní každého tretieho alebo štvrtého úderu, prítomné sú počuteľné palpitácie. Podľa Constantina Heringa je Kalmia najlepší liek na zníženie príliš rýchlej akcie srdca. Prítomné sú ostré bolesti, ktoré vyrážajú dych. Pulz je pomalý, ale nie až tak ako u Digitalis. Zhoršenie prichádza večer a v noci, ležaním na ľavej strane. Stav zlepšuje sedenie.

Infarkt

Infarkt vyrovnáva všetku tvrdosť voči iným, odriekanie, prílišné úsilie. Čo všetko sme si už nahonobili? Nový dom, chatu, auto, loď… Život napĺňajú školenia, tabuľky, nadčasy, práca… A zrazu zlom… chceme len žiť! Väčšina infarktov je spôsobených nadmerne presadzovanou silou. Snažíme sa meniť druhých, navrhujeme prevratné opatrenia v zamestnaní, doma, ale nedokážeme si poradiť so sebou. Orientujeme sa na vonkajší svet, no svoj vnútorný nevnímame. Liečenie infarktu dá možnosť prehodnotiť vlastný život a nasmerovať kroky dovnútra, umožní odpustenie starých rán.

Latrodectus mactans zvažujeme v homeopatii ako prvý liek pri infarkte myokardu. Postihnutý má tak intenzívne zvieranie, že až vykrikuje od bolesti. Bolesti sa šíria do ľavého ramena, môže nastať až jeho paralýza, alebo bolesti vyžarujú do oboch rúk. Pulz je slabý a rýchly. Prítomný je nepokoj, studená koža, lapanie po vzduchu a veľký strach zo smrti pri záchvate.

Spolu s liekom Latrodectus mactans je Theridion liekom prvej voľby pri infarkte. Pacient má obrovský strach zo smrti. Panika, strhávanie sa a nepokoj sú typické prejavy lieku. Prítomné sú spazmy – tuhosť, zvieranie, kŕče svalov (svalstvo brucha, nôh, čeľuste). Stav sprevádzajú závrate spojené s pocitom na vracanie. Prítomná je aj citlivosť na hluk, pachy a dotyk.

Vysoký krvný tlak

Kto žije tak, že chce mať všetko pod kontrolou, žije v napätí, pod tlakom, je väzňom svojich myšlienok. Chaos myšlienok nám zanáša cievy, ktoré sa zúžia, a tým sa zvyšuje tlak. Potom zistíme, že nič nie je take dôležité, ako sa zdalo. Jediné, čo je skutočne dôležité, je pocit, že sme sami sebou. Sme jedinečné bytosti, ktoré túžia po ocenení. Kto nás však ocení lepšie ako my sami? Načo ten zhon? Keď si dokážeme dať ocenenie sami, ocení nás každý, lebo energia, ktorú budeme vyžarovať, ovplyvní okolie. Zastavme sa na chvíľu, preciťujme, a tak zmiernime tlak na svet, na život, a tým aj tlak svojho tela. Ton Jansen vo svojej dlhoročnej homeopatickej praxi vypozoroval, že okrem presne stanoveného konštitučného homeopatického lieku, môže vysoký krvný tlak ovplyvniť aj užívanie bežne dostupných homeopatických liekov. Nasledovné lieky dobre fungujú so zmenou jedálnička a čajom na zníženie krvného tlaku.

Natrium muriaticum D6 použijeme tam, kde je vysoký systolický tlak (horná hodnota). Dávkovanie: 2-krát denne jednu globulku.

Kalium muriaticum D6 použijeme tam, kde je vysoká hodnota diastolického tlaku (spodná hodnota). Dávkovanie: 2-krát denne necháme voľne v ústach rozpustiť jednu globulku. Kto má obe hodnoty vysoké, použije oba lieky postupne v inú hodinu každý deň.

Čaj na zníženie krvného tlaku: k dvom dielom kvetu hlohu pridajte po jednom diele vňate prasličky, zlatobyle a imela. Dve lyžice zmesi zalejte 500 ml vriacej vody a nechajte prikryté vylúhovať. Do ešte teplého čaju pretlačte 2 strúčky cesnaku a nechajte postáť. Preceďte a popíjajte vlažné ráno i večer.

Glonoinum je homeopatický liek, ktorý má v obraze výrazné búšenie krčných tepien. Prítomné sú palpitácie s dušnosťou a zosilnené búšenie srdca, rýchly pulz. Námaha vyvoláva návaly krvi do srdca a mdloby. Človek cíti pulzovanie v celom tele až ku končekom prstov, ako aj vlny vybuchujúcej, búšivej bolesti hlavy. Jeho stav zlepší ležanie s hlavou položenou vysoko a zhorší slnko.

Apocynum cannabinum je liek vhodný pri zlyhaní srdca so značným edémom. Môže byť prítomná anasarka (opuch celého tela), cyanóza a pohrudničný výpotok. Pre zovretie hrudníka človek nedokáže spať a je nepokojný. Stav zhoršuje chlad, studené nápoje a odokrytie. Prítomný je aj veľký smäd.

Liek Naja používame pri ochoreniach srdcových chlopní. Bolesť pri srdci vyžaruje do ľavého ramena spolu s bolesťou medzi lopatkami. Sprevádza ju pocit ťažkého ramena a výrazná dušnosť. Zhoršenie príznakov námahou, chôdzou, v ľahu na ľavej strane, hovorením, pri prebudení, tesným oblečením pri krku. Zlepšenie nastáva polohou v ľahu na pravej strane, v ľahu na chrbte a chôdzou na čerstvom vzduchu. Ide o vážne stavy, ktoré sú sprevádzané strachom alebo hlbokou depresiou až samovražednými sklonmi. Človek má nechuť k rozprávaniu, pretože ním sa jeho stav zhoršuje.

Srdcový rozhovor

Tvorca procesu srdcového rozhovoru Cliff Durfee povedal, že väčšina rozhovorov pripomína stolný tenis, počas ktorého každý iba čaká, kým bude loptička na jeho strane. Ale ak sa zastavíme, aby sme pochopili rozdielne pohľady na vec, prežívané pocity môžu protivníkov zmeniť na členov rovnakého tímu.

Srdcový rozhovor je veľmi účinný komunikačný proces, v ktorom sa veľmi precízne dodržiavajú vopred stanovené pravidlá, aby bola dosiahnutá istota, že komunikácia prebehne bez strachu, odcudzenia, prerušovania a obťažujúcich rád. Ide o veľmi silný nástroj, aby na povrch vyplávali nevyjadrené emócie, ktoré zabraňovali efektívnej spolupráci. Vytvára prostredie istoty, kde nemá miesto odsudzovanie. Môžete ho použiť doma, v práci, medzi priateľmi, v športovom tíme, v náboženskom prostredí – je univerzálny.

Najvhodnejší čas na srdcový rozhovor nastáva po emocionálne náročných udalostiach, ako sú smrť, tragédia, prepúšťanie, prehra, rozvod, nevera, konflikt medzi ľuďmi v rodine alebo skupinami, oddeleniami, v triede….

Pravidlá srdcového rozhovoru:
 • skupina má od dvoch do desať členov (väčšie skupiny treba rozdeliť),
 • všetci členovia musia súhlasiť s podmienkami,
 • požiadajte ľudí, aby si sadli do kruhu alebo okolo stola,
 • rozprávať môže iba osoba, ktorá drží srdce,
 • nekritizujte alebo nehodnoťte to, čo vravia iní,
 • každý, kto dorozpráva, podáva srdce susedovi po ľavej strane,
 • rozprávajte o probléme a o tom, ako sa v ňom cítite,
 • všetky informácie sú dôverné,
 • nikto neopúšťa miestnosť, kým stretnutie nie je ukončené.

 Srdcový rozhovor je skončený prirodzene vtedy, keď srdce prejde celý kruh, každý povie všetko a už nikto nebude mať čo povedať. Môže mať viac kôl. Vzhľadom k tomu, že počas sedenia nesmie rozprávať nikto, iba osoba, ktorá má srdce, ak sa niekto od pravidiel odkloní, zastavíte a upozorníte ho gestom. Nik nemôže komentovať to, čo bolo povedané, všetci musia počkať, kým daná osoba dorozpráva a nezakončí reč slovom „ďakujem“.

Výsledky, ktoré uvidíte:
 • zlepšenie schopnosti načúvať,
 • vyjadrenie pocitov,
 • rozprávať budú aj ľudia, ktorí inokedy z rozličných dôvodov mlčia,
 • vyriešenie konfliktov,
 • zbavenie sa hnevu, nevypovedaných faktov a emócií,
 • rozvinutie vzájomnej úcty a spolupráce,
 • pocítite spojenie s inými osobami v kruhu, zmysel pre jednotu, nadviazanie vzťahu, plač, radosť, súhlas,
 • srdcové rozhovory zachraňujú rodiny, vzťahy, firmy, spoločenstvá,
 • zázrakom je, že aj keď vyslovíte hnev, nesúhlas, nespokojnosť a nedôveru, postupne zistíte, že sa pod nimi neskrýva nič iné ako láska.

V láske sa môže krása nášho srdca rozvinúť ako ruža. Na ceste k nej tomu nemôžu zabrániť ani tŕne. ■

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial