Orgánová liečba v HOMEOPATII

Ing. Soňa Koyšová, SAKHom.
orgánová liečba

Orgánová liečba v HOMEOPATII

Tak, ako mi kedysi v detstve učarovala rozprávka o Popoluške, neskôr v dospelosti mi odhalila svoje tajomstvá homeopatia, ktorá je ešte stále najväčším, ale aj najlepšie utajovaným tajomstvom medicíny – jej popoluškou. V rozprávke je jej čaro, krása a láskavosť odhalené a všetko dobre končí. V životoch ľudí, ktorí homeopatiu vyskúšali, je to podobné, odhalila im skryté poklady a čaro uzdravenia im poskytuje po celý rok.

Články o homeopatii sa stali súčasťou časopisu Vitalita a vy ste si v nich mohli prečítať už veľa rôznych zaujímavých príbehov. Možno ste nadobudli dojem, že homeopatia je krásna, účinná a efektívna metóda, ale že predpísať homeopatický liek nie je vôbec jednoduché. A ja s vami musím súhlasiť. Dnes máme v homeopatii k dispozícii už viac ako 7 000 rôznych homeopatických liekov a vybrať ten najpresnejší pre konkrétneho človeka je naozaj umenie. Hlboké znalosti sú nevyhnutné pre homeopatickú prax a vyžadujú si roky trpezlivého štúdia. Dnes však budeme hovoriť o metóde homeopatie, ktorá sa veľmi ľahko používa. Je ňou orgánová liečba.

Metóda orgánových liekov je založená na tom, že:

  • Konkrétne lieky majú špecifickú spojitosť s určitými orgánmi.
  • Existujú pacienti, u ktorých je potrebné liečiť najskôr špecifický orgán či systém, aby sa mohol neskôr liečiť celý organizmus.
  • Skúsenosť ukazuje, že mnohé choroby závisia na nerovnováhe v určitom orgáne. Ak je ten liečený orgánovým liekom, obnoví sa jeho funkcia.
  • Je potrebné zistiť zdroj slabosti. Napríklad ak respiračné problémy vznikli kvôli poruche pečene, je nutné liečiť najskôr pečeň orgánovým liekom.
  • Francúzska škola homeopatie zaviedla pojem „drenáž“, počas ktorej sa postihnutý orgán detoxikuje ešte pred podaním alebo spolu s podaním indikovaného konštitučného lieku pacienta.
  • Predpisujú sa nízke potencie: 5 CH, 9 CH, 2 až 3x denne po 1 globulke.

Vylučovací systém

Berberis vulgaris (dráč obyčajný) je orgánový liek pre obličky, kamene, koliky či akútny zápal obličiek, kamene v močovom mechúre. Prítomné môže byť pálenie, kŕče a veľké bolesti.

Equisetum (praslička) tiež posilňuje obličky. Používa sa pri nočnom pomočovaní detí. Vhodný je aj ako diuretikum, zbaví závislosti na odvodňovacích liekoch. Môže byť prítomná aj obrna močového mechúra.

Chlapček s nočným pomočovaním pochádza z rodiny, ktorú som homeopaticky postupne celú liečila. V rodine som nenašla žiadny emocionálny problém, žijú harmonicky, chlapček má milujúcich rodičov. Všetky odpovede šepkal mame do ucha a neustále ju musel držať za ruku. Na túto plachosť mu pomohol liek Silicea, v komunikácii je odvážnejší a viac nezávislý. Nočné pomočovanie však odstránil až Equisetum.

Obličková kolika – muž v stredných rokoch je homeopaticky liečený pre bolesti kĺbov. Jedného dňa zavolal kvôli obličkovej kolike. Mal bolesti a chceli ho nechať v nemocnici. Cítil aj pálenie močového mechúra. Odporúčala som mu skúsiť liek Berberis vulgaris. Po niekoľkých hodinách sa kamienok uvoľnil a kolika ustúpila.

Maternica a vaječníky

Fraxinus americana (jaseň americký) je osvedčený liek na myómy maternice s pocitom tiaže. Môže byť prítomný prolaps maternice. Menštruácia je veľmi bolestivá, často je prítomné tiež krvácanie aj mimo cyklu a vodnatý a nedráždivý výtok.

Folliculinum je prostriedok pri predčasnej menopauze a po nej, po hysterektómii alebo odstránení vaječníkov. Stimuluje produkciu estrogénov. Do obrazu tohto lieku patrí nočné potenie, pocit tepla a sčervenanie tváre, vaginálna suchosť či žltý alebo hnedý výtok z pošvy. Menštruácia je buď príliš krátka, príliš dlhá, alebo úplne chýba. Je to aj liek na problémy po užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Oophorinum môžeme použiť pri problémoch po odstránení vaječníkov, kedy prichádza predčasná menopauza a niekedy aj zmena osobnosti. Indikáciou sú aj klimakterické príznaky ako návaly, potenie, rast chlpov na tvári, obezita, depresia. Liek je vhodný aj pri ovariálnych cystách, ktoré sa vracajú a menia miesto. Pomáha aj pri závažnom akné.

Bahno z Lúčok – tento liek je slovenský unikát. Je vyrobený z rašeliny obohatenej minerálnou vodou tak, ako sa používa v kúpeľoch Lúčky. V týchto kúpeľoch blízko Ružomberka sa liečia najmä ženské ochorenia. Počas „provingu“ na seminári Dr. Vladimíra Petrociho v Tatranskej Polianke pred 17 rokmi sa potvrdil orgánový vzťah tohto lieku k pohlavným orgánom. Osvedčil sa pri liečbe zápalov maternice, vaječníkov a vajcovodov. Pomáha zmierňovať bolesti po operáciách, pri rekonvalescencii či komplikácie po potrate a mimomaternicovej ťarchavosti.

Tehotná mamička s cystou – mladá žena bola opäť tehotná. Lekári jej odporúčali okamžitú operáciu, pretože mala na vaječníku veľkú cystu, ktorá by mohla tehotenstvo skomplikovať. Rozhodla sa však pre homeopatickú liečbu, lebo s ňou už mala veľmi dobrú skúsenosť. Okrem konštitučného lieku som jej odporučila aj orgánový liek Oophorinum v nízkej potencii 2x denne. Tehotenstvo prebehlo bez najmenších problémov a cysta sa zmenšila na minimum. Operácii sa úspešne vyhla a dnes sa teší zo zdravého synčeka.

Časté krvácanie z maternice – táto žena mala časté krvácania z maternice. Ukázalo sa, že liek Fraxinus americana je pre ňu nielen orgánovým, ale zároveň aj konštitučným liekom. Krvácanie po ňom ustúpilo. Po tomto lieku je aj viac sama sebou a našla si nové zamestnanie, ktoré jej viac vyhovuje a je v ňom šťastná.

Imunita

Thymuline stimuluje imunitný systém pri zníženej bunkovej imunite, vracajúcich sa ORL ochoreniach, zápaloch a infekciách v chladnom a vlhkom počasí, vírusových ochoreniach.

Echinacea má tiež protizápalový účinok, podporuje fagocytózu. Je vhodná na hnisavé infekcie spojené so zápalom lymfatických uzlín, kožné zápaly a infekcie rôzneho pôvodu.

Dievčatko so zníženou imunitou – sedemročné dievčatko bolo stále choré, malo veľa absencií v škole. Je jedináčik, miluje zvieratá a napriek svojmu veku je veľmi nezávislá, neznáša autority. Umenie je jej záľuba, rada všeličo tvorí. Je kultivovaná a vznešená ako princezná. Problém začal, keď nastúpila do školy. Zamerala som sa na problém v škole, jej neistotu a pomalosť a na jej zníženú imunitu. K lieku Calcarea phosporica som pridala 2x denne liek Thymuline na posilnenie imunity. Tento predpis jej veľmi pomohol, už niekoľko mesiacov nevynechala ani jednu vyučovaciu hodinu.

Metabolizmus a únava

Alfalfa (lucerna) podporuje chuť do jedla a odstraňuje slabosť. Používa sa aj u vychudnutých ľudí, ktorí nedokážu pribrať,

a pri dojčení. Liek dávame matke aj dieťaťu, najnižšiu potenciu. Tento liek reguluje metabolizmus.

Problémy s potenciou

Agnus castus (vitex jahňací) je takzvané mníšske korenie. Mnísi ho používali ako korenie, aby ovládli svoje túžby. Tento liek sa predpisuje v mnohých prípadoch oslabenia sexuálnej túžby, impotencie, frigidity.

Selenium je liekom vhodným na fyzické a duševné vyčerpanie po sexuálnych výstrelkoch. Je tu obrovská túžba ľahnúť si a spať. Do obrazu tohto lieku patrí aj impotencia so zvýšenou pohlavnou túžbou a lascívnymi myšlienkam, vypadávanie vlasov a ochlpenia a zábudlivosť. Problémy mohli vzniknúť z vyčerpanosti pri podnikaní, prichádzajú sny, že dotyčný niečo zabudol urobiť.

Caladium (užovník) je liek charakteristický svojou túžbou po tabaku. Pomôže sa jej zbaviť. Následkom je tzv. Tabakové  srdce, zúžené cievy, studené končatiny, vysoký krvný tlak. Je tu aj impotencia so silnou sexuálnou túžbou, ale chýbajúcou erekciou. Zlepšenie nastáva ráno po odpočinku. Takýto človek trpí aj nespavosťou, zábudlivosťou, citlivosťou na hluk, extrémnym potením a má chuť na pivo.

Fajčenie a sexuálna slabosť – tridsiatnik, pred rokmi úspešne homeopaticky liečený, prišiel opäť, aby sa zbavil závislosti na tabaku, sexuálnej slabosti a nespavosti. Pripisoval ich nadmernému fajčeniu. Po Caladiu sa nespavosť a sexuálna slabosť po niekoľkých týždňoch upravili a dokázal znížil počet cigariet zo 40 na 10 denne.

Kardiovaskulárny system

Crataegus (hloh obyčajný) označujeme v homeopatii aj ako srdcové tonikum, teda liek na posilnenie srdca. Ako doplnkovú liečbu ho používame pri ochoreniach chlopní a srdcovom zlyhaní. Prítomná dušnosť, náhla slabosť a pocit na omdlenie, nespavosť s pichaním pri srdci a búšenie srdca. Osvedčil sa pri závažných srdcových ochoreniach.

Strophantus hispidus (strofant) používame pri srdcovej slabosti. Znižuje frekvenciu srdca, lieči kardiálne opuchy a pôsobí ako bezpečné diuretikum. Pacient môže mať pocit, že srdce je zväčšené. Prítomná je anémia s búšením srdca a dušnosťou a premenlivé poruchy srdcového rytmu.

Homeopat Ton Jansen vo svojej dlhoročnej homeopatickej praxi vypozoroval, že nasledovné lieky dobre fungujú na zníženie

krvného tlaku. Natrium muriaticum D6 sa užíva pri vysokom systolickom tlaku (horná hodnota), a to 2x denne sa nechá 1 globulka voľne rozpustiť v ústach.

Calcium muriaticum D6 sa užíva pri vysokej hodnote diastolického tlaku (spodná hodnota), a to 2x denne 1 globulka. Ak je vysoký systolický aj diastolický tlak, použijeme oba lieky postupne v inú hodinu každý deň.

Liečba pomocou orgánových liekov je veľmi jednoduchá. Je možné ju použiť aj samostatne, ale často je len súčasťou homeopatickej liečby. Ak ste si v uvedených našli stav, ktorý rozpoznávate u seba alebo u svojich blízkych, môžete to vyskúšať. Ale ak sa stav po niekoľkých týždňoch nezmení, vyhľadajte skúseného homeopata.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial